STUDENT RECORDS PHOTO GALLERY VIRTUAL TOURS
 
 

ENTRANCE EXAMINATION RESULT OF THREE YEAR BACHELOR’S DEGREE IN CATERING TECHNOLOGY & CULINARY ARTS CONDUCTED AT CAI HYDERABAD FOR THE ACADEMIC YEAR 2018-2019

 

LIST OF CANDIDATES PROVISIONALLY SELECTED IN ALL INDIA ENTRANCE EXAMINATION CONDUCTED ON 18thMAY 2018 AT HYDERABAD FOR 3-YEAR BACHELORíS DEGREE IN CATERING TECHNOLOGY & CULINARY ARTS FOR THE ACADEMIC YEAR 2018-19

NOTE: THE LIST OF CANDIDATES SELECTED IS NOT IN THE ORDER OF MERIT.

LOCAL OPEN CATEGORY

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
K 13
MR. SINGIREDDY PRASHANTH REDDY
MEDAK
2
L 09
MR. P. AKSHITH RAO
JAGITYAL
3
E 08
MR. SYED OUZAIR SALMAN
HYDERABAD
4
E 03
MR. SRI HARSHA MADEI REDDY
HYDERABAD
5
C 16
MR. N. DHEERAJ KUMAR
KHAMMAM
6
E 12
MR. D. RAMESH PRABHAT GUPTA
HYDERABAD
7
G 05
MR. P. VIKAS REDDY
HYDERABAD
8
I13
MR. T.V. S. KARTHIK
HYDERABAD
9
I 09
MR. S. NAGA RAVI CHANDRA
GUNTUR
10
G 13
MR. G. SAI KALYAN
SANGA REDDY
11
G 14
MR. SHAUN MELROY MENDONCA
SECUNDERABAD
12
E 15
MR. YASH SIWAL
HYDERABAD
13
K 05
MR. V. BHARAT RAJ
RANGA REDDY
14
I 21
MR. R. NAGA SAI
ANANTHPUR
15
H 12
MR. S. NUTHAN REDDY
RANGA REDDY
16
 L 04
MR. CH. VIKRAM SINGH LOHAN
HYDERABAD
17
B 09
MR. S. ARSHED
KURNOOL
18
A 15
MR. V. KAUSHAL NITIN
MEDAK
19
C 01
MS. M. AKSHITA
SECUNDERABAD
20
J 13
MR. P. ADARSH
HYDERABAD
21
H 23
MR. Y. NAGA RAJU
VIZIANAGARAM
22
J 08
MR. ROHAN SINGH NEGI
HYDERABAD
23
F 15
MR. NAKKA KISHORE
SECUNDERABAD
24
A 12
MR. YAGAVENDHRA SHARMA
HYDERABAD
25
K 09
MS. M. SUDHA
HYDERABAD
26
G 17
MR. T.N.V.S. SIVARAJ
HYDERABAD
27
F 11
MR. M. PRATAP
NALGONDA
28
G 22
MR. T. HARI THRILOK REDDY 
GUNTUR
29
G 19
MR. VIKRANT AGARWAL
HYDERABAD

 

RESERVATION CATEGORY (BACKWARD CLASSES: GROUP (A,B,C,D,E)

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
K 24
MR. B. ANMOL KUMAR
HYDERABAD
2
F 21
MR. K. RAJESH
SRIKAKULAM
3
E 07
MR. N.V. DINESH KUMAR
SECUNDERABAD
4
I 20
MR. T. SAI NIKHIL
SANGA REDDY
5
I 06
MR. M. RAHUL PRASAD
SECUNDERABAD
6
I 05
MR. B. KARTHIKEYA
HYDERABAD
7
H 25
MR. K. TARUN SINGH
HYDERABAD
8
K 07
MR. P. VIJAY KUMAR
HYDERABAD

 

RESERVATION CATEGORY (OTHER BACKWARD CLASSES)

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
E 13
MR. SHUBHAM RAJENDRA HOGLE
MAHARASHTRA
2
E 16
MR. JAYA MURUGAN
TAMILNADU

 

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED TRIBE )

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
F 19
MS. SAWAINE AIER
NAGALAND
2
J 21
MR. SINGMAYO HORAM
MANIPUR

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED CATSE )

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
D 11
MR. K. VIKRANTH
HYDERABAD
2
H 24
MS. AGNIKANA  SAHA
WEST BENGAL

 

NON LOCAL CATEGORY

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
E 20
MS. SHREYA JAIKANTH
TAMILNADU
2
D 09
MR. Y. RADHA KRISHNA
CHATTISGARH
3
J 23
MR. SUMIT SHAH
MAHARASHTRA
4
C 14
MR. AASIS  SINGH
UTTAR PRADESH
5
C 18
MR. SATHYA KEERTHI.V
CHENNAI
6
H 06

MR. CHIRAG VIRMANI

RAJASTHAN
7
G 23
MS. SURBHI KOHLI
PUNJAB
8
L 10
MR. KANISHQ MOREY
MADHYAPRADESH
9
B 06
MS. SALONI
HARYANA
10
J 22
MR. RAVI SHANKAR .K
KERALA
11
 E 11
MR. BHARAT MENDIRATTA
NEW DELHI
12
I 11
MR. SAMARTH SHARMA
RAJASTHAN
13
K 15
MR. APOORVA BHATNAGAR
GOA
14
C 11
MS. S. SAMIKSHA DHARMARAJ.
MAHARASHTRA
15
C 21
MR. SITESH TUNGA
ODISHA

 

SERVICE MEN/EX-SERVICE MEN

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
I 03
MR. PRADEEP SINGH
HARYANA
2
H 19
MR. RISHABH ALE
UTTARAKHAND

 

NOTE :ALL THE CANDIDATES WHO HAVE BEEN SHORT-LISTED WILL HAVE TO ENROLL ON OR BEFORE 30thMAY 2018 BY PAYMENT OF FULL FEES, FAILING WHICH THE SEAT WILL BE RELEASED TO WAIT-LISTED CANDIDATES.


 

FOLLOWING CANDIDATES ARE WAIT LISTED FROM THE ENTRANCE EXAMINATION CONDUCTED ON 18th- 05 - 2018

 

Wait listed candidates to meet the ADMISSIONS COUNSELLOR between 29th&30th May 2018 to know the status of the seat

 

WAIT LIST

 

LOCAL OPEN CATEGORY

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
B 15
MR. B. VENKATA SWAROOP
HYDERABAD
2
A 08
MS. SHREYA AGARWAL
HYDERABAD
3
I 24
MR. MOHAMMED TOUQEER MIRZA
HYDERABAD
4
E 24
MR. RICARDO JOSEPH D’CRUZE
HYDERABAD
5
H 14
MR. B. PRIYADARSHAN REDDY
SURYAPET
6
C 22
MR. ATAGARI SAMUEL CHRISTOPHER
SECUNDERABAD
7
E 25
MS. ANUSHA JOSHI
HYDERABAD
8
H 21
MR. D. REDDY NARASIMHA
ANANTHPUR
9
F 10
MR. ANTHONY SYLVESTER STALLAN
HYDERABAD

 

RESERVATION CATEGORY (BACKWARD CLASSES: GROUP (A,B,C,D,E)

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
L 15
MR. S. ASWATH RAM
SECUNDERABAD
2
H 15
MR. M. TARUN
HYDERABAD
3
F 18
MR. K. PRANAV KUMAR
HYDERABAD
4
C 06
MS. ADINA KAWRIN
HYDERABAD
5
C 12
MR. I JAGADESH
GUNTUR

 

RESERVATION CATEGORY (OTHER BACKWARD CLASSES)

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
F 09
MR. MANIGANDAN .M
TAMILNADU

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED TRIBE)

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
I 18
MR. KUNAL GEDAM
MAHARASHTRA
2
I 23
MR. B. AJAY
KARIMNAGAR

 

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED CATSE )

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
H 18
MR. V. NIKHIL
HYDERABAD
2
I 10
MS. SOUMYA SHENDE
MAHARASHTRA

 

NON LOCAL CATEGORY

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
E 06
MR. CHANN PREET SINGH
UTTARPRADESH
2
H 20
MR. PALASH GOGOI
ASSAM
3
A 02
MR. VAIBHAV VERMA
UTTARPRADESH
4
C 03
MR. PULKIT AGRAWAL
CHATTISGARH
5
B 07
MS. G. SHRUTI
CHENNAI
6
C 08
MR. NEEL AGASTI MOREY
MAHARASHTRA
7
E 14
MR. MAYHER SAI GULATI
NEW DELHI
8
A 23
MS. YOSHITA SINGH
RAJASTHAN
9
K 22
MR. VINAMR VINEET MANOCHA
MAHARASHTRA
10
J 19
MR. BENJOHN VARGHESE MUNDAKATHIL
KERALA

 

SERVICE MEN/EX-SERVICE MEN

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
B 24
MR. ABHIJIT BANIK
KOLKATA

 

DIRECTOR/ PRINCIPAL

CAI



 
 
CULINARY ACADEMY OF INDIA Affiliated to OsmaniaUniversity
6-3-1219/6A, Umanagar, Begumpet,
Hyderabad -500016, Telangana,India.
E-mail: iactca@yahoo.co.in